Розробка концентратів тромбоцитів для хірургічного застосування, часто звана під загальним скороченням PRP (Platelet-Rich Plasma) або PRF (Platelet-Rich Fibrin), є важливою поточної трансверсальної областю досліджень за багатьма фундаментальним і клінічних дисциплін. Ці продукти часто асоціюються з ключовими словами «чинники зростання», «регенеративна медицина», «стовбурові клітини» та інші магічні звукові слова моди. При розгляді цих продуктів, як і багато інших, важливо задати три хороших питання:

 

 1. Що таке концентрати тромбоцитів для місцевого і інфільтративного використання?
 2. Чому ми використовуємо їх?
 3. Які результати після 30 років використання?

 

 

Концентрати тромбоцитів для місцевого і інфільтративного використання - це перш за все аналізи крові, отримані після різної обробки зразка цільної крові, головним чином шляхом центрифугування. Мета обробки полягає в тому, щоб відокремити компоненти крові, щоб відкинути елементи, які вважаються непридатними (в основному червоні кров'яні клітини, важкі і легко розділені) і збирати і концентрувати елементи, які можуть використовуватися для терапевтичних застосувань (фібриноген / фібрин, тромбоцити, чинники зростання, лейкоцити і інші форми циркулюючих клітин, в розчині в рідкому плазмі). Коротше кажучи, всі ці продукти, незалежно від використовуваної техніки, є екстрактами тканини, що циркулює в крові. Це самі тканини, а не фармацевтичні препарати.

Ці препарати використовуються на хірургічному або рандомізованому ділянці, щоб стимулювати, покращувати і прискорювати загоєння. У всіх ранах коагуляція крові з утворенням згустку фібрину / тромбоцитів і матриця є початковою стадією процесу природного загоєння. Використання концентратів тромбоцитів було розроблено для посилення цього природного процесу, такого як фібринові клеї, використовувані більше 40 років в якості хірургічних ад'ювантов для поліпшення лікування. Згодом ця концепція оптимізації лікування перетворилася в більш складну концепцію регенерації тканин, підтримувану факторами зростання і клітинами, що містяться в цих препаратах: спочатку розглядаються як хірургічні ад'юванти, PRP / PRF стали популярними славними інструментами нової регенеративної медицини стратегії.

Грунтуючись на міжнародній науковій літературі з цієї теми і еволюції клінічних тенденцій, важко сказати, які продукти дійсно корисні. Багато авторів помітили, що опубліковані експериментальні результати важко сортувати і інтерпретувати, клінічні результати неоднозначні або, принаймні, суперечливі, і, нарешті, актуальність використання спірна, враховуючи літературу, загальну зворотний зв'язок досвіду і практичних міркувань (таких як важка вартість більшості цих методів ). Причина цього сумного результату була відзначена в багатьох недавніх дебатах і конференціях:

 

 • - доступно безліч різних методів отримання концентратів тромбоцитів для хірургічного використання (комерційні комерційні системи або системи на замовлення, розроблені для використання в деяких експериментальних дослідженнях), що призводить до дуже різним фінальним препаратів;
 • - не було належної термінології для класифікації і опису багатьох різних варіацій концентратів тромбоцитів;
 • - існує багато плутанини між технікою і відсутністю точної характеристики тестованих продуктів в більшості статей по цій темі, що призводить до величезної літературі тисяч статей, що становлять «сліпу бібліотеку знань».

 

Відповіді на 3 початкових питання дуже добре ілюструють поточну ситуацію на місцях. Кілька років тому була висвітлена необхідність в роз'ясненні, термінології, класифікації або класифікації, але ця робота все ще знаходиться на стадії її створення. Щоб зрозуміти суть цих методів, необхідно запам'ятати справжню історію цих методів.

 

Довга історія і плутанини

Історія цих препаратів часто помилково пов'язана з першою статтею Маркса та ін. В 1998 році про фактори росту факторів в Platelet-Rich Plasma (PRP). Однак насправді історія цих методів почалася набагато раніше з досліджень Матраса про фібрінових клеях, використовуваних для поліпшення загоєння ран на щурячої моделі в 1970 році. Ці роботи призводять до того, що в даний час все ще використовуються фібринові клеї (такі як Тіссель з Бакстера, Дірфілд, Іллінойс, США). У цих технологіях матриця фібрину є основним компонентом крові (з декількома іншими пов'язаними матричними білками), що використовується для стимуляції загоєння, і тому воно трохи обмежена в порівнянні з повним діапазоном складових крові, які можуть бути використані. Однак матриця фібрину, що є кінцевим результатом реакційних кіл коагуляції і першої матриці зцілення, використання таких клеїв являє собою один з перших біологічних хірургічних ад'ювантов, розроблених в сучасну епоху.

Кілька років по тому (1975-1979) в декількох дослідженнях було запропоновано вдосконалена концепція використання екстрактів крові, звана «суміші тромбоцитів-фібриноген-тромбін» або «желатинова тромбоцит-гель-піна». У цій новій концепції фібринові клеї включали значну концентрацію тромбоцитів в кінцевому препараті. Ідея полягала в тому, щоб спочатку посилити гель фібрину, а також об'єднати цілющі властивості тромбоцитів з фібрином. Це оновлення фібринових клеїв дозволило підготувати більше натуральних продуктів, об'єднавши понад природні складові крові, як слід. Ці методи були першими багатими тромбоцитами плазмовими гелями в тому сенсі, який ми знаємо сьогодні. Ці нові стратегії наполягали на ролі тромбоцитів в фібриновими гелі і пропонували чудові попередні результати в офтальмології, нейрохірургії та загальної хірургії. Цей підхід був підтверджений під іншими назвами в наступні роки, наприклад, «фактори, викликані тромбоцитами, -PDWHF», і був успішно протестований для лікування виразок шкіри, слідуючи принципам, розробленим за допомогою фібринових клеїв 15 років тому матраці.

Ці методи продовжували повільно розвиватися до статей Уїтмена в 1997 році і, зокрема, Маркса та ін. В 1998 році. Ці статті є відправною точкою захоплення цими методами при оральної і щелепно-лицевої хірургії та концепції факторів росту тромбоцитів для регенеративної медицини. З цього моменту кількість публікацій і доступною на ринку системи швидко росло і створювало ситуацію масової плутанини, описаної раніше, в той час як самі продукти не були принципово і концептуально відмінні від того, що використовувалося в попередніх дослідженнях. Всі ці продукти потім називалися Platelet-Rich Plasma, PRP, без урахування їх змісту або архітектури, і ця нестача термінології тривала багато років.

У той же час у Франції була розроблена ще одна форма концентратів тромбоцитів і названа фибрином (PRF) в формі тромбоцитів через сильну полімеризації фібринового гелю препарату. Цей метод був так явно відмінний від інших PRP, що він був названий концентратом тромбоцитів другого покоління, в той час як цей вислів, ймовірно, не є адекватним, враховуючи довгу історію еволюції концентратів тромбоцитів. В даний час він вважається просто ще одним сімейством продуктів. Однак ця еволюція термінології була дуже важливою, так як в перший раз продукт явно відрізнявся від інших, щоб виправдати абсолютно іншу термінологію.

Друга найважливіша еволюція термінології з'явилася тільки в останні роки, коли декілька авторів, зокрема групи Доха Еренфест, Евертс і Білецькі відзначили, що ці концентрати тромбоцитів також пов'язані з різними формами циркулюючих клітин, особливо лейкоцитів. Необхідність більш ретельного вивчення клітинної популяції була запропонована в декількох статтях, і зараз є одним з найбільш важливих джерел дебатів в цій області, особливо в спортивній медицині.

Розгляд історії цих продуктів ілюструє моди, які проводили дослідні роботи протягом багатьох років. Це почалося з інтересу до єдиної матриці фібрину в якості цілющого матеріалу, тоді пріоритет був відданий цілющим властивостям тромбоцитів і, нарешті, впливу чинників зростання (циркулюючих і з тромбоцитів) для регенерації тканин. Нарешті, роль циркулюючих клітин стала нова межа. Серед усіх цих елементів, які можна вважати найбільш важливими? З огляду на наші загальні знання про коагуляції і зцілення - і деякий здоровий глузд, в даний час вважається, що всі ці елементи важливі і повинні поєднуватися належним чином, щоб досягти кращих клінічних результатів. Фібрин, тромбоцити, чинники зростання уповільнюють вивільнення, лейкоцити і інші клітини: всі ці компоненти є ключовими активними суб'єктами природного процесу загоєння і об'єднуються разом, утворюючи свого роду інженерну тканину, витягнуту з тканини, що циркулює в крові. Ця складна комбінація є ключем до оптимальних характеристик. З цієї причини згусток L-PRF з лейкоцитів і тромбоцитів Fibrin часто описувався як «оптимізований згусток крові», який можна хірургічно обробляти і використовувати. Цей вислів дійсно істинно (більш-менш) для всіх добре сконструйованих продуктів тромбоцитів.

 

Поточна загальна класифікація

Після дискусій про зміст і роль різних компонентів цих препаратів перша класифікація була запропонована в 2009 році і в даний час широко цитується як віха в процесі роз'яснення термінології. Ця класифікація насправді дуже проста і розділяє продукти, такі як мінімум на 2 ключових параметра: наявність вмісту комірки (в основному лейкоцитів) і фибриновой архітектури. Це поділ дозволило визначити 4 основні сім'ї для перегрупування продуктів.

 

 1. Чистий плацебо-щільна плазма (P-PRP) - або лейкоцитарно-біла плацебо-багата плазма - це препарати без лейкоцитів і з мережею фібрину низької щільності після активації. За визначенням всі продукти цього сімейства можуть використовуватися у вигляді рідких розчинів або в формі активованого гелю. Тому його можна вводити (наприклад, в спортивну медицину) або поміщати під час гелеутворення на рану шкіри або шов (аналогічно використанню фібринових клеїв). Існує багато методів приготування, особливо з використанням клітинних сепараторів (плазмаферез безперервного потоку) з гематологічної лабораторії, як це було запропоновано багатьма авторами, навіть якщо цей метод занадто важкий, щоб часто і легко використовуватися в повсякденній практиці. Один з широко розрекламованих методів P-PRP відомий під комерційною назвою PRGF [Плазма, багата чинниками зростання або препаратами, багатими факторами зростання або EndoRet, Biotechnology Institute BTI (компанія по імплантації зубів), Віторія, Іспанія] і була протестована в багатьох клінічних особливо в спортивній медицині. Суттєвими проблемами техніки є відсутність ергономіки і необхідність приблизних етапів піпетування під час підготовки. Література за цією методикою залишається дуже важкою для оцінки, так як більшість статей було створено компанією, яка просуває її. Інша техніка P-PRP широко пропагувалася для виразок шкіри і відома під комерційною назвою Vivostat PRF (Platelet-Rich Fibrin, Vivostat A / S, Alleroed, Данія), що може бути джерелом плутанини, оскільки цей метод не є PRF по термінології, але, очевидно, продукт P-PRP.
 2. Продукти лейкоцитів і пластинчастої плазми (L-PRP) представляють собою препарати з лейкоцитами і з мережею фібрину низької щільності після активації. За визначенням, як і P-PRP, всі продукти цього сімейства можуть використовуватися у вигляді рідких розчинів або в формі активованого гелю. Тому його можна вводити (наприклад, в спортивну медицину) або поміщати під час гелеутворення на рану шкіри або шов (аналогічно використанню фібринових клеїв). Саме в цьому сімействі існує найбільша кількість комерційних або експериментальних систем з багатьма цікавими результатами в загальній хірургії, ортопедичної та спортивної медицини. В останні роки було розроблено багато автоматизованих протоколів, що вимагають використання конкретних наборів, які дозволяють мінімально обробляти зразки крові і максимальну стандартизацію препаратів, наприклад Harvest Smart-PreP (Harvest Technologies, Plymouth, MA, USA) і Biomet GPS III (Biomet Inc., Варшава , IN, США). Існують і інші комплекти з великим об'ємом обробки, такі як Plateltex (Прага, Чехія) або Regen PRP (RegenLab, Le Mont-sur-Lausanne, Швейцарія).
 3. Чистий фібрин (P-PRF) - або ліоціт-бідний, багатий тромбоцитами фібрин - це препарати без лейкоцитів і з мережею фібрину високої щільності. За визначенням ці продукти існують тільки в сильно активованої гелевою формі і не можуть бути введені або використані як традиційні фібринові клеї. Однак через їх сильної матриці фібрину вони можуть оброблятися як справжній твердий матеріал для інших застосувань. У цьому сімействі є тільки один продукт, комерційно відомий як Fibrinet PRFM (матриця фібрину з фіолетовим малюнком, Cascade Medical, Wayne, NJ, USA), також продається для ортопедичних застосувань Vertical Spine, Marconi Road Wall, Нью-Джерсі, США). Основною незручністю цього методу залишається його вартість і відносна складність в порівнянні з іншими формами PRF, L-PRF (Leukocyte- і Platelet-Rich Fibrin).
 4. Продукти з лейкоцитами і тромбоцитами Фібрин (L-PRF) представляють собою препарати з лейкоцитами і мережею фібрину високої щільності. За визначенням ці продукти існують тільки в сильно активованої гелевою формі і не можуть бути введені або використані як традиційні фібринові клеї. Однак через їх сильної матриці фібрину вони можуть оброблятися як справжній твердий матеріал для інших застосувань.

 

 

Методика була спочатку розроблена і оцінена як метод відкритого доступу, заснований на концепції одноступінчастого центрифугування крові без антикоагулянту і без активатора крові: препарат повністю природний, і це залишається ключовою відмінністю від всіх інших сімейств продукти. В даний час тільки схвалена FDA система маркування L-PRF з сертифікованими матеріалами сертифікована FDA під назвою Intra-Spin L-PRF (Intra-Lock Inc., Boca Raton, FL, USA). Техніка дуже проста, швидка, недорога і дозволяє виробляти велику кількість фібринових згустків і мембран за дуже короткий час, зокрема, використовуючи коробку підготовки до натиснення. В даний час це основний метод при оральної і щелепно-лицевої хірургії, особливо тому, що мембрани і згустки L-PRF дуже легко поєднуються з сучасними хірургічними методами. Деякі застосування цієї методики були запропоновані з цікавими результатами в спортивній медицині та ортопедії, але ці застосування залишаються експериментальними, оскільки вони вимагають знайти спосіб використання згустків в кожній конкретній хірургічної процедури (як підтримувати мембрани / згустки в адекватне положення), в той час як сім'ї PRP часто просто вводяться як фармацевтичний препарат.

Ця система класифікації була в значній мірі процитована, захищена і підтверджена багатодисциплінарної консенсусної конференцією, опублікованій в 2012 році. POSEIDO (пародонтологія, ортопедична хірургія, організація естетичної та імплантації стоматології) вважають її керівними принципами для всіх публікацій на цю тему в 2013 році. Ця термінологія і класифікація в даний час розглядаються як основа консенсусу у багатьох областях, особливо в усних і щелепно-лицьових дисциплінах, але в майбутньому може знадобитися багато інших еволюцій з більшою або меншою значимістю в залежності від клінічної області.

Від термінології до біологічних механізмів

2 параметра, обраних для визначення 4 сімейств продуктів, є очевидними і логічними, і існує консенсус щодо їх важливості. Будь-дослідник, який займається цими продуктами, може відразу помітити істотні відмінності між цими 4 сім'ями. Ці відмінності повинні бути також виділені і кількісно визначені за допомогою біологічних і клінічних параметрів.

Кожне сімейство продуктів представляє деякі основні особливості, але кожен продукт індивідуально має свою власну ідентичність. Частина цієї тотожності була визначена і досліджена як його біологічна підпис в сенсі кількості і тривалості повільного вивільнення факторів росту. Кілька досліджень намагалися оцінити і порівняти біологічну підпис цих матеріалів. Поведінка in vitro мембрани L-PRF і гена P-PRP порівнювали шляхом оцінки повільного вивільнення факторів росту і молекул матриці. Ці 2 сімейства гелів поміщали в культуральне середовище протягом 7 днів, а повільні викиди трьох ключових чинників зростання [Трансформуючий фактор росту β1 (TGFβ1), фактор росту, отриманий з тромбоцитів AB (PDGF-AB), фактор росту ендотелію судин (VEGF)] і 3 ключових коагуляції і матричні білки [Thrombospondin 1 (TSP1), Фібронектин, вітронектину] були визначені кількісно в сім експериментальних часів: 20 хв, 1 ч, 4 ч, 24 ч (1 день), 72 ч (3 день), 120 ч (день 5) і 168 годин (день 7). Ці дослідження показали, що в продуктах представлені 2 дуже різних профілю: мембрана LPRF залишалася твердою і неушкодженою через 7 днів і безперервно виділяла велику кількість факторів росту, значна частина якої проводилася популяцією клітин в мембрані. Навпаки, гель P-PRP вивільнив велику частину своїх чинників зростання в перші години і повністю розчинявся в середовищі через 3 дня навіть після максимальної полімеризації фібрину. Ці дослідження підтвердили попередні роботи про відмінності в структурі фібрину між родинами PRF (природна полімеризація з ензимами внутрішніх факторів росту) і сім'ями гелів PRP (штучна провокувати полімеризація з інвазією зовнішніх факторів зростання, що призводить до їх негайного вивільнення і використання / руйнування), які послужили основою для системи класифікації.

У цих дослідженнях були відзначені дуже різні біологічні сигнатури і механізми між різними сімействами продуктів, але багато інших відмінності можуть бути виявлені в самих сім'ях при розгляді особливо змін популяцій клітин і їх збереження.

 

Від термінології до загальних клінічних наслідків

Класифікація продуктів і виявлення їх численних відмінностей також дозволили зрозуміти, що кожне сімейство продуктів має свої характеристики і конкретні клінічні потенційні додатки. Маючи загальний огляд літератури по цій темі, він дозволяє отримати деякі попередні заяви:

 

 • - сімейство L-PRF відповідає потребам застосування в оральної і щелепно-лицевої хірургії, оскільки згустки і мембрани L-PRF є обсяг і форму, які легко поєднуються з більшістю хірургічних методів, таких як біоматеріал для наповнення і інтерполяції, або як захист цілюща мембрана. Ці мембрани також сильні і забезпечують повільне вивільнення багатьох чинників зростання протягом тривалих періодів часу. Нарешті, його легко підготувати у великій кількості і недорого, що робить його особливо адаптованим для повсякденної клінічної практики.
 • - Сімейство PRF в цілому можна використовувати в інших дисциплінах з цікавими результатами, зокрема для лікування виразок рани шкіри. Однак ці продукти існують тільки в сильно полимеризованной активованої формі: деякі застосування були описані в ортопедичної та спортивної медицини, але продукти PRF не можуть використовуватися, наприклад, в якості ін'єкційних продуктів в спортивній медицині.
 • - різні сім'ї PRP не адаптовані (складні, дорогі, зі змішаною клінічної значимістю) для щоденних оральних застосувань, але є цікавими замінами фібринових клеїв в більшості інших операцій, особливо для поліпшення загоєння ран шкіри. Використання гелеобразования PRP на хірургічному ділянці робить його адекватним хірургічним ад'ювантом в багатьох ситуаціях, навіть якщо точні ефекти - в порівнянні з фібриновими клеями - залишаються в основному обговореними.
 • - розчини PRP також мають перевагу перед рідиною перед рідиною і тому можуть бути використані в якості ін'єкцій в різних спортивній медицині або ортопедичних застосуваннях. У цій стратегії регенеративної медицини суспензії тромбоцитів вводять, як і інші фармацевтичні препарати. Результати цього методу залишаються, однак, в значній мірі предметом обговорення в літературі, ймовірно, через велику кількість різних протоколів.

 

 

Ці перші заяви дають загальний огляд поточної ситуації. Якщо обговорень про те, які методи слід використовувати при оральної і щелепно-лицевої хірургії (нині в основному через його вартості, складності та відсутності реального інтересу, в порівнянні з методом L-PRF) більше не обговорюється, набагато більш заплутаним в інших областях. У спортивній медицині особливо багато дискусій про вибір адекватної техніки, особливо щодо точного змісту клітин в суспензіях для ін'єкцій тромбоцитів. Деякі групи висловили думку, що наявність лейкоцитів може бути негативним для терапевтичного результату через потенційного ризику стимуляції запального процесу після ін'єкції в поранений ділянку. Навпаки, інші групи наполягали на необхідності деякої популяції лейкоцитів в ін'єкційному PRP, щоб збільшити виробництво факторів росту, вивільнення протибольових медіаторів і природну противоинфекционную активність. Загалом, багато лейкоцити, особливо лімфоцити, грають ключову функцію в якості регулятора обертів загоювального і запального процесу, і немає серйозних причин (або опублікованих опублікованих результатів) відмовитися від них.

Лейкоцити є не тільки запальними клітинами, так як вони також надають антиноцицептивного дію через різні хемокіни, протизапальні цитокіни (IL-4, IL-10 і IL-13) і опіоїдні пептиди (b-ендорфіни, метенкефаліни і динорфин-A), і тому може сприяти клінічно значимого пригнічення патологічної болю. Під час запалення ці цитокіни протидіють дії прозапальних медіаторів, викликаних природним чином на ранніх стадіях запалення. Нинішній неопублікований консенсус з цього питання полягає в тому, що лейкоцити, ймовірно, корисні, але це залежить від того, які лейкоцити (лімфоцити, моноцити, гранулоцити), в якій кількості і в якому стані (процес центрифугування може м'яко активуватися, патологічно стимулювати запальне стан або руйнувати білі клітини). В даний час це залишається одним з найважливіших моментів в обговоренні.

Інші класифікації, запропоновані в спортивній медицині

Класифікація, описана раніше, є єдиною системою, яка охоплює всі форми концентратів тромбоцитів для хірургічного застосування. Однак в останні роки були запропоновані дві інші системи класифікації, але вони обмежені, оскільки вони відносяться тільки до продуктів Platelet-Rich Plasma і спортивній медицині.

 

 1. Мішра і ін. Була запропонована класифікація тільки для застосування в спортивній медицині та з урахуванням концентрації тромбоцитів і лейкоцитів. Ця класифікація створює 4 типи PRP, в залежності від наявності або відсутності лейкоцитів, а також від активації або відсутності PRP. Дотримуючись цієї пропозиції, PRP типу 1 є розчином L-PRP, тип 2 PRP є гель L-PRP, тип 3 PRP є розчином PPRP, тип 4 PRP є гель PPRP. Тому ця класифікація слід тієї ж ідеї, що і загальна класифікація, опублікована в 2009 році, але більш обмежена (тільки PRP) і менш інтуїтивної (типи PRP менш очевидні, ніж чітка термінологія). Єдиним новим параметром цієї класифікації є оцінка концентрації тромбоцитів, PRP типу А - 5-разова або більше концентрація тромбоцитів у крові, а PRP типу B - менш ніж в 5 разів вище концентрації тромбоцитів в крові. Цей останній параметр є спірним, оскільки концепція концентрації тромбоцитів в значній мірі була залишена в попередні роки по логічної причини: концентрація тромбоцитів залежить тільки від обсягу рідкої сироватки, використовуваної для утримування тромбоцитів в суспензії. Кількість сироватки сильно варіюється в залежності від протоколу і очікуваного застосування і не впливає на очікуваний ефект. Поняття абсолютної кількості тромбоцитів було б більш логічним, навіть якби більшість публікацій не змогли виявити явне і відтворюється вплив цього параметра на клінічні наслідки. З цієї точки зору п'ятикратний поріг не має консенсусного сенсу і виправдання.
 2. Була запропонована інша система під назвою PAW (Platelets, Activation, White cells) для організації та порівняння результатів в літературі і наполягає на кількості тромбоцитів (абсолютне число), режимі активації тромбоцитів і присутності білих клітин. Ця система знову обмежена і охоплює тільки сімейства PRP і насправді дуже схожа на пропозицію Мишра і ін. Лейкоцити і активація (рідина або гель) вже є добре виділеними параметрами, і питання про кількість тромбоцитів і раніше залишається значним дебати, так як ні одна публікація не змогла визначити, що буде оптимальною кількістю тромбоцитів, або навіть якщо концепція дійсно існує зі складними багатокомпонентними матеріалами, такими як концентрати тромбоцитів. Обидві пропозиції цікаві, але не мають підстав на основі фактичних даних і насправді не дозволяють оновити поточну термінологію і класифікацію, як визначено в 2009 році.

 

Перспективи еволюції класифікації

Термінологія і класифікація 2009 року є важливим кроком, але залишаються, ймовірно, неповними, з огляду на кількість параметрів, пов'язаних з характеристикою таких складних продуктів. З біологічної точки зору характеристика присутності клітин (таких як лейкоцити) є критичним етапом, але необхідно враховувати багато інших параметрів, такі як: швидкість / кількість збору тромбоцитів, швидкість / кількість збору лейкоцитів, детальний клітинної композиції і збереження (форми і рівня стресу) клітин під час збору і центрифугування. Активація вмісту клітин під час або після центрифугування також важлива для біології цих продуктів. Слід також розглянути інші практичні параметри, оскільки вони безпосередньо впливають на можливість використання цих методів в повсякденній клінічній практиці, таких як: розмір центрифуги, тривалість, вартість і ергономіка процедури приготування, кінцевий обсяг продукту і його (рідкий, легкий гель або твердий гелевою матеріал) . Нарешті, як було ясно вказано з другої статті класифікації у 2009 році, всі ці параметри повинні розглядатися разом. Це ще далеко не так очевидно при спостереженні за поточною літературою, навіть якщо можна спостерігати деяке поліпшення характеристик тестованих продуктів.

Класифікація і термінологія будуть розвиватися в найближчі роки, і очікується, що ці еволюції будуть знайдені в точний зміст клітин сімейств L-PRP і L-PRF. Більшість публікацій про фактори росту і концентраціях тромбоцитів показали відносну значимість цих параметрів через багатьох міжособистісних змін і короткочасних ефектів цих параметрів, тромбоцитів активували і активували протягом дуже короткого періоду період часу і фактори росту, які виділяються, споживаються локально або розчиняються в кровотоці в протягом хвилин або годин після їх вивільнення. Очікується, що пояснення змішаних клінічних результатів, описаних в літературі, буде виявлено в популяції клітин і активації цих продуктов.Тромбоціти концентратів для хірургічного використання слід думати, як інтеграція всіх елементів крові в межах логічної цілющою платформи, включаючи матрицю фібрину, тромбоцити, медіатори і клітини всі разом, щоб досягти чіткого і відтвореного клінічного результату.

Багато типів клітин присутні в цих препаратах. Точна формула лейкоцитів є важливим параметром: лімфоцити популяція дуже різноманітна і не на все ж вплив, ніж моноцити і гранулоцити. Крім того, багато інших кліток - такі, як циркулюють стовбурові клітини - можуть бути знайдені в вигляді концентрату тромбоцитів і їх не слід нехтувати. Нарешті, до цих пір неясно, як значно поліпшити існуючу класифікацію і термінологію, але це дуже багато різних аспектів, які еволюції можуть бути знайдені в майбутньому. У той же час, це дуже важливо для всіх авторів в області, щоб точно описати продукти, які вони тестують, для того, щоб зробити реальний і вагомий внесок у літературу з цієї простої, але складної теми.