профессиональные болезни стоматолога

 

 

 

Денні, 15 років:

«Я ламаю голову над вибором професії. Обираю, в першу чергу, між масштабується і немасштабіруемой. Немасштабіруемие професії принесуть стабільний дохід і захистять від непередбачуваності, хаотичності.

З іншого боку, (читачі Нассіма Талеба зрозуміють про що я!) Мені не хотілося б все життя провести в Среднестане. Якщо хтось, як я, хоче залишити слід в історії, зробити щось важливе і залишитися в пам'яті поколінь, то він повинен переступити межі, закриваючи очі на те, що шанси на успіх невеликі.

Через століття ніхто не згадає про Денні - дантиста. Світ буде точнісінько таким же, як ніби Денні ніколи й не існував. Я не хочу бути цим Денні.

В цьому моя дилема»

 

Дэванаш Ратор, комментар до інтернет-блогу.

 

 

Досить часто я читаю одкровення докторів, хірургів, і, останнім часом, стоматологів, які поділяють одне і те ж бажання - піти з медицини.

Нещодавно я побачив пост на Фейсбуці мого знайомого. Досить досвідчений і безумовно талантлівлий лікар, якому ще далеко до пенсійного віку. Він живе в Білорусі - країні, де професія стоматолога слабо асоціюється з престижем і великим достатком. У будь-якому випадку, його робота була його пристрастю. Він любив її. Напевно, вважаючи, що ця любов прокладе дорогу до професійного успіху, особистого задоволення, матеріального благополуччя.

Він написав сумний пост. Здається, він розчарувався в своїй улюбленій роботі. Він пише, що стоматологія більше не виправдовує його сподівань. Пацієнти втратили все залишки поваги, совісті і здорового глузду. Зарплата невелика, стрес величезний.

Думаю, багато хто (я в тому числі) поділяють побоювання нашого колеги. У складній ситуації ми, лікарі, починаємо відчувати себе рабами.

Щоранку ти приходиш на роботу, відкриваєш «назначалку» і в голові кулею проноситься єдине бажання - сісти в машину часу і перенестися в кінець робочого дня.

Чи це стан називають «синдром емоційного вигорання»? Коли навіть твоя дружина не може підняти твоє пригнічений настрій. Та мила дівчина, на якій ти одружився 10 років тому, з якою ви вирішили народити дітей. Тим самим додавши статтю / і витрат, за якими треба платити (?). «Тобі лише потрібно якось розслабитися, улюблений, з'їздимо у відпустку, - каже вона тобі підбадьорливим тоном, - врешті-решт, ти стоматолог. У тебе хороша, надійна робота. Все налагодиться". 35 років тому мені говорили те ж саме.

Тим часом в групі на фейсбуці, нашому онлайн-дентал-храмі, йдуть нескінченні дискусії клінічних випадків. Найстарші служителі (науки) кого-то охрестили в свою віру, кому-то прощають гріхи, з кого-то бісів виселяють. А ми, прості стоматологи-парафіяни, ми замолювати тут свої невдачі, розчарування, ненависть, що похитнулася самооцінку. Зрештою, ми стоматологи. Нам потрібно якось розслабитися.

У всіх країнах світу, у всіх галузях медицини лікарі стикаються з аналогічною проблемою, що і наш білоруський колега. Хірурги, гінекологи, анестезіологи-реаніматологи на порозі відчаю. Особливо бідолахи, добровільно-примусово замкнені в кайдани державної системи охорони здоров'я. Кафкіанський "Замок" - ніщо в порівнянні з царської тут бюрократією. Де тільки папірці можуть хоч якось захистити тебе від цькування пацієнтів і їх зголоднілих адвокатів. Де полуторосуточние зміни і тягар відповідальності з кожним днем ​​повільно але впевнено спалюють твоє здоров'я.

Де ти зобов'язаний слідувати протоколам і часто призначати пацієнтові свідомо неправильне лікування. Де клятва Гіппократа давно нічого не означає. Після багатьох років зусиль, навчання і сумлінної праці «палаючі очі» випускників медуніверситету назавжди згасли. Все це - за смішну зарплату. Але їм вже не смішно. Вони відчувають себе обдуреними. Вони хочуть здатися: назавжди піти з медицини.

Я дивлюся на свою асистентку. Їй подобається те, чим вона заробляє на життя. У неї немає великих очікувань від світу і від себе самої. Вона не збиралася рятувати людям життя. Чи не мріяла змінити світ. Вона не робить героїчних вчинків. Вона не приймає рішень. Вона не ризикує. Вона заробляє небагато, але має деякий «вродженим мінімалізмом». Її рівень стресу, як і рівень відповідальності, наближений до нуля. В Італії від асистента стоматолога навіть не потрібно середню медичну освіту. Вона не боїться втратити свою роботу. У неї великий досвід і відмінні мануальні навички. Коли я запитав її, чи шкодує вона про зроблений вибір професії, вона без роздумів відповіла: "Ні. Мені здається, я народжена для цієї роботи. "

Я Дивіться на свою асистентку. Я почуваюсь жахливо.

Я чітко пам'ятаю місяці, проведені в бібліотеці - з 9 ранку до 9 вечора. 6 томів з анатомії, 900 сторінок на тому. 2-й курс.

Я пам'ятаю стрес під час незліченних сесій.

Я пам'ятаю стан паніки, коли прийшов час лікувати першого пацієнта.

Я пам'ятаю нічний кошмар моїх невдач. Одна поразка коштує 10 перемог. Особливо в медицині. Одне ускладнення і твій давній пацієнт разом забуде все, що ти зробив для нього і його сім'ї за останні 15 років. Пацієнти можуть бути безжальними. Нещадними.

Я пам'ятаю момент, коли я усвідомив, що одужання і загоєння - процеси неконтрольовані і непередбачувані.

Я пам'ятаю, як працював по 80 годин на тиждень, щоб поставити на ноги свій «бізнес».

Пам'ятаю, як прикро мені було чути слова мого бухгалтера ... Не дивлячись на всі мої зусилля, прибуток не росла. Десь я «додавав», в чем-то втрачав.

У ті часи я мало що розумів. Я лише відчував себе огидно.

 

 

Ситуація в стоматології на сьогоднішній день.

Почну з загальновідомих фактів. Прибуток в стоматології аж ніяк не велика. З кожним роком зменшується. Податки зростають. Ціни лабораторії теж. Бюрократія і паперова робота віднімають 50% часу. Нові «конкуренти» - стоматологічні мережі - з'являються, як гриби після дощу. Попит на «стоматологічні супермаркети» пораждает пропозицію.

Але найбільшу мутацію можна спостерігати у відносинах пацієнт-стоматолог. Пацієнт став споживачем. Лікар-стоматолог, відповідно, продавцем. Застосовуються стратегії продажів, історично не мають до медицини ніякого відношення. Пацієнти розвинули в собі психологію клієнта-покупця, як в магазині електротоварів. Медичних послуг чомусь присвоїли властивість стовідсоткової надійності, точності, безпомилковості - називайте як хочете. Як при покупці машини, холодильника або пилососа, пацієнти хочуть гарантію. Ні етики, ні моралі. Просто шопінг. Договір купівлі-продажу. Пацієнт вибирає лікаря, який за мінімальну суму погодиться зробити максимальний обсяг роботи. Лікар став полуодушевленним об'єктом, який надає послуги. Одним словом, слугою.

Це нагадує мені перукарню. Коли в кінці стрижки переді мною тримають дзеркало і запитують, чи все мене влаштовує. Або ресторан. Де офіціант, поки ви дегустріруете вино, чекає вашого панського схвалення, мовляв, добре, наливай. Те ж саме зараз роблять стоматологи. З дзеркалом в руках і з тривогою в серці чекають схвалення своїх виниров від неврозность дісморфофобічной особи. У страху почути щось на кшталт «ммм ... а чи не краще було б якщо ...», «а я думала вони будуть ...», «я хотіла колір більш ... ну, розумієте? ..». У кращому випадку це означає витрату зайвої години часу на сеанс психотерапії, в гіршому - переробку роботи. Втрату часу і грошей. Очікуваний прибуток ви не отримали. Адже ви вже не можете попросити заплатити більше. Пацієнт сповнений впевненості, що він купує зуби, як телевізор. Він відчуває себе в праві давати поради, критикувати, вибирати, а потім «торгуватися», встановлювати свою ціну на вашу роботу.

Зона комфорту залишилася десь позаду. Ти відчуваєш себе згвалтованим. Останнім ідіотом. Починаєш мріяти про те, щоб залишок життя продавати цибульні кільця в Макдональдсі. Так зароджується ненависть. Щось не збігається з шаблонним уявленням про цю "нескладної, але грошової спеціальності". Потім ти згадуєш про футболіста, який заробляє 40 мільйонів в рік. За те, що вміє штовхнути м'яч у потрібному напрямку. Або про музиканта, який просить мільйон євро за один концерт.

 

Я дивлюся на неї, мою помічницю.

Вона зрозуміла життя краще за мене. Після всіх років навчання, курсів, сертифікацій і сертифікатів ... ось він я. Стою, як клоун, з довбали дзеркалом в руці. Намагаюся задовольнити незадоволену психопатку з її мрією про американ смайл.

Я хотів бути доктором з 5 років. Дуже рано. Занадто рано. Напевно я, як і всі діти, просто хотів стати супергероєм. Цю наївну мрію моя мати періодично підкріплювала натхненними розповідями про «успішне» дядькові Моральдо, її брата. Годость сім'ї. Лікар-психіатр.

Мій батько не отримав вищої освіти. Але все життя вважав, що забезпечені люди - освічені люди, отже: освіта приносить матеріальне благополуччя.

Поширена помилка.

Швейцарія - найбагатша і сама неосвічена країна Європи.

Я не знав. Я наївно вважав, що медична освіта допоможе мені стати хорошою людиною і принесе мені фінансовий успіх.

Я безумовно став краще. Але точно не «успішніше».

Мені було 55, коли мій колега подарував мені книгу Нассіма Талеба «Чорний лебідь». Не знаю, чому він вибрав її для мене, ми були ледве знайомі. Ця книга з'явилася в моєму житті занадто пізно. Тим не менш, вона назавжди змінила моє світосприйняття.

Вперше за своє життя я дізнався про значення масштабованих і немасштабіруемих професій. Я був шокований.

"Деякі професії - стоматологи, фахівці-консультанти, адвокати, повії - не можуть« масштабироваться »: існує верхня межа пацієнтів або клієнтів, яких можна б сприйняти як певний проміжок часу. Якщо ви займаєтеся проституцією, то працюєте певну кількість годин і оплата у вас, як правило, погодинна. Крім того, ваша присутність необхідно для надання відповідних послуг. Якщо ви відкриваєте дорогий ресторан (стоматологічну клініку / wellness центр), то в кращому випадку будете стабільно наповнювати св ой зал. Ви можете піднімати ціни хоч греблю гати. Але в якийсь момент ви неминуче ударитеся про верхню планку свого прибутку. В цих професіях, скільки б вам не платили, ваша виручка схильна до закону тяжіння. Ваші надходження залежать від ваших постійних зусиль в більшій ступеня, ніж від якості ваших рішень. Крім того, результати подібної роботи зазвичай передбачувані: коливання будуть, але не такі сильні, щоб прибуток одного дня перекрила доходи всієї решти життя. У свою чергу професії масштабовані, в разі везіння, дозволяють вам додати нулі до свого доходу без докладання якихось зусиль. Письменник стільки ж часу корпіт для завоювання одного читача, скільки для підкорення мільйонів. Крім того, Дж. К. Роулінг, автор книги про Гаррі Поттера (я пробував це читати, але не подужав навіть перший том, в будь-якому випадку, знімаю перед нею капелюха - прим. Авт.), Не повинна писати кожну книгу заново, коли хто-небудь захоче її прочитати. Не те що пекар: для кожного нового клієнта він випікає свіжий батон »

Старіння неминуче призведе до вкорочення робочого часу, якщо ти стоматолог, пекар, повія. У 55 ти не можеш працювати, як в 30. Якщо ж ти письменник чи художник, ця проблема не торкнеться тебе так гостро. «Гаррі Поттера» можна придумати і в 60, і в 70 років.

"Професії що масштабуються хороші тільки для щасливих: в них існує дуже жорстка конкуренція, жахливе нерівність і гігантське невідповідність між зусиллями і винагородою: одиниці відхоплюють величезні шматки пирога, залишаючи інших ні з чим. Тут є тільки гіганти і карлики - точніше, дуже невелика кількість гігантів і величезне число карликів. Все вирішує удача і шанс. У категорії немасштабіруемих професій панує посередність, буденність, золота середина. "

Інакше кажучи, немасштабіруемие професії можуть дати тобі передбачувану, стабільний прибуток, але ти ніколи не потрапиш в рейтинг Forbes. І якщо на одну Дж. Роулінг доводиться 10000 напівзлиденних невдах, то майже всі стоматологи можуть досягти досить непоганого рівня життя: приблизно такого, як у інших стоматологів.

Отже, друзі, давайте повернемося до реальності особою: в світових бестселери ми узгоджено в приклад як зразок пересічності і посередності. Серед нас НЕМАЄ і бути не може гігантів.

немасштабируемая профессия - стоматолог - раб

Я знаю, що це неприємно. Особисто я повністю поділяю ваші почуття. Але таке загальне поняття про нашу професію.

Але ми гнемо свою лінію, всупереч всяким там аналітикам-математикам. Ми все одно несвідомо сподіваємося потрапити в якийсь фантомний «вищий клас», «вищий світ». Уважно перегляньте свою стрічку на фейсбуці. Ви, а може бути Ваші друзі і колеги, намагаються наївно наслідувати приємному серця шаблоном «стоматолог - власник Феррарі і яхти, який грає в гольф в кросівках Prada». Різниця в тому, що хлопцям з Forbes купити Феррарі - як купити хліба. Те ж саме відноситься до будинку, квартирі, клініці і іншим матеріальним псевдоблагам. Якщо у тебе мільярди, то +/- мільйон для тебе не значить нічого. Для нас це означає борги. Для нас це означає орати. Довгий виснажливий фізичний і інтелектуальна праця.

 

Підводячи риску ...

Давайте уявимо, що ви - «успішний» стоматолог.

Середньостатистичний найманий робітник (нехай це буде ваш асистент) живе на околиці міста. Ви ж можете дозволити собі квартиру в центрі.

Ваш асистент після роботи купить собі пляшку пива за 1 долар. Ви віддасте перевагу то, що подорожче.

Ваш асистент їздить на роботу на метро. І, можливо, навіть витрачає на це менше часу, ніж Ви, стоячи в черговий пробці в вашому BMW з салоном зі шкіри пітона.

Ви можете вибрати будь-який ресторан. Ви можете купити дружині шубу і навіть дорогі стягуючі труси в ГУМі на Красній Площі. Ви можете відправитися у відпустку в будь-яку точку світу.

Але вдумайтеся. Чи настільки істотна різниця між вами і вашим асистентом?

Ні. Зовсім немає. Тому що не в цьому різниця.

Різниця - це

коли ти і тільки ти розпоряджаєшся своїм часом. Своїм життям.

Коли ти не повинен дотримуватися нав'язаного тобі розкладу.

Коли ти можеш нічого не планувати далі ніж на 2 години вперед.

Коли ти робиш тільки те, що хочеш, і тільки тоді, коли хочеш.

Коли ти не повинен бачити людей, яких не хочеш бачити.

Коли ти не повинен бути ввічливим, коректним, добрим, просто тому, що повинен.

Коли ти не повинен заповнювати папірці, тому що повинен заповнювати папірці.

КОЛИ ТИ НІКОМУ НІЧОГО НЕ МАЄ.

Це називається свободою.

 

 

отдых стоматолога

 

І в цьому - різниця.

Якщо ти заробляєш на життя стоматологією - це неможливо.

Якщо ти заробляєш дійсно великі гроші, тобто ти НЕ лікар - це можливо, але лише частково. Але це вже інша історія.

Нассім Талеб і уявити не може, в якій ситуації сьогодні опинилися лікарі-стоматологи. Замкнені в своїх клініках, вони впевнено біжать за соціальним, персональним і фінансовим «апгрейдом», який ніколи не здасться на горизонті. Витрачають свій час. Продають залишки своєї особистої свободи. Піддають себе ризику депресії, тривоги, неврозів. Вмираючи від інсультів, інфарктів, серцевих нападів, суїцидів.

15 років тому я заробляв в рази більше. Був «щасливим» власником величезної машини, потужного гоночного мотоцикла, будинки з видом на пляж, великий клініки, великий квартири, великої родини з 6 дітьми. Всього великого, одним словом. Можете мене вважати наївним дурнем, але я не усвідомлював, що моя робота - немасштабіруемая. Я не розумів, що чим більше речей я маю, тим більше вони будуть «доїти» мене. Щоб тримати весь ковчег на плаву, мені потрібно було постійно виробляти гроші. А гроші в нашій професії не проводиться «з повітря». Я працював 12-14 годин в день, по вихідних і святах. Я думав, що якщо я в змозі непогано заробляти, то потрібно продовжувати в тому ж дусі і я перетворюся на Дональда Трампа. Я не розумів, що одного разу я дійду до верхньої межі можливого прибутку і запасів енергії. Я не розумів, що на своїй шкурі я роблю лише велику послугу ринку споживання. Я не усвідомлював, що я всього лише висококваліфікований і освічений слуга.

Я здійснив жорсткий поворот на 180 градусів. Я розлучився. Все, що мав, я втратив, а кажучи політкоректним мовою, залишив колишній дружині і дітям. Я на самоті залишив будинок. Зняв маленьку двокімнатну квартиру. Продав свій мотоцикл. Моїй машині зараз 10 років. Мої діти виросли. Я пояснив їм, що буде досить чесно з їхнього боку після отримання освіти почати заробляти на своє життя без моєї участі. Я більше не займаюся накопиченням ніяких заощаджень. Я не готую для них ніякого майбутнього і навіть сьогодення. Звучить жахливо ?. Я теж так вважав. Мій батько вчинив зі мною так само. Він мав рацію. Зараз я вдячний йому за це. Якщо я виконав роботу, чому якась повнолітня особа повинна расчітивиать на мої гроші? Як каже мій приятель, немає ні найменшої частки ймовірності, що той, хто був вирощений в розкоші і достатку, не стане людиною - г * вном. Велика різниця, якщо вони розбагатіють за рахунок власної праці, таланту і удачі. Одного разу вони зрозуміють мене. Напевно. Я на це сподіваюся.

Зараз я закінчую мій робочий день о 16:00. Я не планую нічого далі двох тижнів вперед.

Я живу день за днем, насолоджуючись добре зробленої роботою. Майже кожен день я займаюся спортом. Мені це подобається. При першій нагоді я влаштовую собі зайвий вихідний. Я багато читаю. Мені подобається писати. Я не дивлюся телефізор. У мене немає телевізора. Я рідко «виходжу у світ», майже ніколи не їм в ресторанах. Я багато сплю. Я не п'ю. Кинув палити. Я не приймаю наркотиків і будь-яких ліків впринципі.

Я відкинув непотрібні надії. Непотрібні надії на життя «класу люкс», будучи лікарем. Це не означає відмовляти собі в своїх бажаннях. Це означає навчитися менше бажати. А вже якщо бажати, то робити це своєю головою.

Я став краще усвідомлювати хто я є, що я роблю і навіщо. У мене нарешті з'явилося самоповагу.

Я швидко припиняю замаху на мою честь і гідність. Я не продаю їх за гроші. Я - лікар, а не повія. Тому я дуже уважно вибираю собі пацієнтів. Я не буду лікувати людину ні за які суми, якщо не бачу поваги до своєї праці.

Я відчуваю себе чудово.

Спокійно.

Якщо ви ще молоді - продовжуйте свою, іменовану немасштабіруемой, роботу і заробляйте гроші або на реалізацію себе в іншій професії, якщо ви раптом про неї мріяли, або на те, щоб краще проводити і примножити свій вільний час.

Якщо ви більше не молоді ... Робіть те ж саме!

Якби я міг відмотати час назад ... Напевно я, як і Денні, довірився б випадково і непередбачуваності ...

massimo mazza

російськомовна версія (переклад): massimo mazza, катя чорна